ROK 2021

30.4.2021 -> Doplněna další recenze na online školení v sekci "reference školení".

25.2.2021 ->
Dnes jsme na online školení FMEA řešili rizika při výrobě řízků ? Trochu mě uklidnilo, že "operace" máčení masa do vajíčka obsahuje maximálně střední míru rizika ? Takže pokud nevíte, co k nedělnímu obědu, mám tady jeden tip ? ??.

2.1.2021 ->
Milí obchodní partneři, přátelé,
dovolte, abych Vám poděkoval za Vaši přízeň v uplynulém roce, který pro nás všechny byl tak trochu jiný.
Do nového roku 2021 bych Vám chtěl popřát zejména zdraví a optimismus.
Přidám také přání toho:
- abyste vždy měli všechno pod kontrolou (SPC),
- aby se Vám vyhýbaly problémy (FMEA),
- aby každý nový experiment dobře skončil (DOE),
- abyste každý Váš projekt dobře zvládli (APQP),
- abyste nemuseli řešit zbytečně moc problémů (8D),
- abyste měli na věci správný náhled (MSA)
a hlavně,
- aby ten nový rok 2021 byl co nejvíce KVALITNÍ.
Michal BOHUŠ, konzultant a lektor v oblasti kvality

ROK 2020

9.12.2020 -> Ač se blíží konec roku a vánoční svátky, do konce roku nás čeká ještě několik školení. Měli bychom ještě proškolit témata SPC a PPAP (a to dokonce opakovaně). V sekci "reference školení" jsem si dovolil sdílet jednu velice pozitivní reakci na on-line kurz. Většina účastníků on-line školení nepovažuje tuto formu vzdělávání za méněcennou. Daří se, aby tato forma vzdělávání měla stejnou přidanou hodnotu, jakou mají kurzy s osobním kontaktem. 

25.9.2020-> Na přímý dotaz ohledně ochranných prostředků na školeních odpovědělo MZČR tak, že povinnost mít po celou dobu školení nasazenou roušku platí i pro lektora. Ochranný štít v žádném případě nenahrazuje roušku. Dvoumetrový odstup nehraje roli, pokud je školení v uzavřené místnosti.
Celodenní kurzy ve 3 dnech za sebou dají hlasivkám hodně zabrat. Snad škrábání v krku přes prodloužený víkend ustane.
Na druhou stranu, všech 35 účastníků těchto 3 celodenních školení hodnotilo lektora 10 body z 10 možných - tedy 100% úspěch. Chtělo by to tedy zvážit, zda nenechat nasazenou roušku i v době, kdy už to nebude povinné (snad vše zvládneme a brzy se tohoto stavu opět dočkáme).

2.7.2020-> Co má společného Roman Kreuziger (cyklista), Smil Flaška (šlechtic a spisovatel), Ewa Farna (zpěvačka), František Xaver Němeček (autor vůbec první Mozartovy biografie) nebo František Kožík (spisovatel)? Těžko říct, ale v jejich rodištích proběhla v posledních dnech konečně další školení (tedy v Moravské Třebové, Pardubicích, Třinci, Sadské či v Uherském Brodě).

29.5.2020-> Zkušenosti z prvního osmihodinového školení v roušce ?:
1) po každé druhé větě děláte delší pauzu na nadechnutí ?
2) musíte dělat častější přestávky a chodit na vzduch každou hodinu
3) vidíte, jak vám přes roušku stoupá pára od pusy ?
4) občas se vám mlží brýle ?
5) na posluchače se usmějete, ale oni na to nereagují ?
6) bolí vás hlava ?
7) po školení 2 dny chraptíte ?
8) ale dáte to (nic jiného vám nezbývá )

19.5.2020: V odborném internetovém časopise Q magazín (ISSN 1213-0451) v aktuálním čísle 2020/01 byl zveřejněn autorský článek pojednávající o harmonizaci FMEA. Autor: Michal Bohuš, název článku: Harmonizovaná FMEA očima lektora aneb dopady nové příručky na praktickou aplikaci metody FMEA.

19.4.2020: Na posledním ONLINE školení na téma 8D report jsme řešili reklamaci zákazníka v restauraci. Namísto objednaného vejce naměkko dostal zákazník vejce natvrdo. Padala spousta variant, jak problém vyřešit: rentgenová kontrola vajec, koupě vejcovaru, angažování ochutnávače do kuchyně, zastřelení slepice, rozbíjení vajec přímo v kuchyni, spoléhání se na minutku, měření času na stopkách a podpis kuchaře a šéfkuchaře na záznam, angažování Zdeňka Pohlreicha nebo Jiřího Babici do týmu. A jak byste reklamaci vyřešili vy? ??

Do březnových školení nám zasáhl Coronavirus. Mnoho z nich jsme museli odložit. Některá jsme zachránili formou online. Přeji všem hlavně pevné zdraví!

17.3.2020: Nově nabízím školení online. Výhodou je, že nemusíte trávit čas v jedné místnosti s ostatními a současně neztrácíte přímý kontakt s lektorem ani ostatními účastníky. Kvalita školení tím netrpí, výhodou je mikrofon a webkamera posluchačů, ale není nutností. Pro ty, kdo nemůžou docházet do práce, se lze připojit i z domova. V době, kdy bychom měli nosit roušky, je to navíc bezpečná forma výuky. Zároveň efektivně využíváme volného času, který někteří z nás jsou nuceni strávit v domácím prostředí. Pro více informací mě neváhejte kontaktovat na michal.bohus@prokvalitu.cz. Přeji všem pevné zdraví!

5.3.2020: Nejen 97% hodnocením, ale také dárky z oficiální limitované olympijské kolekce připravené speciálně pro olympijské hry v japonském Tokiu odměnili posluchači firmy z Moravské Třebové kurz s názvem "Nová FMEA". Ještě jednou děkuji za milé přivítání, inspirativní prostředí a kolektiv se zájmem o problematiku a vlastní rozvoj!

25.2.2020: Nový nejzápadnější bod, kde proběhlo školení - město Tachov, kousek od hranic s Německem. Školení SPC s hodnocením lektora 98%.
Všechna místa, kde proběhla školení, si můžete prohlédnout na mapě zde: https://www.prokvalitu.cz/lektorske-dovednosti/

21.2.2020: Pokud přemýšlíte, zda si k večeři uděláte krupičnou kaši nebo vejce na měkko, zvolte vždycky vejce na měkko!
Proč? No na posledním školení nové harmonizované FMEA jsme kromě analýzy rizik procesů lisování, potisku či stříhání prováděli analýzu vaření krupičné kaše a vejce na měkko. Rizika u vaření kaše byla mnohonásobně vyšší než u přípravy vejce na měkko

Ve spolupráci s partnerskou vzdělávací organizací bylo uspořádáno školení na novou harmonizovanou metodu FMEA pro výrobní závod v Táboře. Školení proběhlo 22.1.2020 a v následujících dnech proběhne dalších 5 školicích dní na toto téma. Celkem by mělo být proškoleno 52 posluchačů z oblasti konstrukce, technologie či kvality. Ohlas na první kurz z řad posluchačů byl velice pozitivní. Hodnocení odborné úrovně lektora - 9x velmi spokojen, 3x spokojen. Hodnocení schopnosti lektora zaujmout posluchače a vysvětlit problematiku - 12x velmi spokojen. Hodnocení praktických zkušeností lektora a schopnosti se o ně podělit s posluchači - 10x velmi spokojen, 2x spokojen. Těším se na setkání s dalšími kolegy a věřím, že jejich spokojenost bude obdobná.

Naštěstí ne v pátek, ale v pondělí 13.1.2020 došlo k realizaci dalšího školení na téma "Plán kontroly a řízení" ve firmě na okraji Brna zabývající se např. výrobou hlavic k radiátorům. Dle zpětných reakcí účastníků splnilo školení očekávání pro nastavení správného procesu tvorby "Control Planu". Většina z devíti posluchačů dokonce vydržela o něco déle než byl plánovaný rozsah semináře. Nepotkat cestou zpět na dálnici kamion, který při jeho předjíždění začal náhle vybočovat do levého jízdního pruhu, proběhlo vše naprosto bez problémů. Díky předvídavosti a rychlé reakci dopadlo vše dobře.  

Dne 9.1.2020 proběhlo proškolení nové harmonizované analýzy FMEA ve výrobní firmě v Mělníku (jak říkají místní - na Mělníku (-: ). Posluchači se dozvěděli, jaké podstatné změny přinesla nová příručka FMEA. Vyzkoušeli si některé kroky na praktickém příkladu přímo z jejich výrobního prostředí. Svou spokojenost vyjádřili účastníci kurzu jeho hodnocením s průměrnou známkou 10,0 z 10 možných. Lektora kurzu hodnotili stejným výsledkem. Hlavním poznatkem byla nutnost užší spolupráce dodavatelů se zákazníky a potřeba hlubšího zapojení managementů firem.