Máte-li zájem o školení FMEA - analýza příčin vad a jejich následků, klikněte na tento odkaz:
https://www.prokvalitu.cz/detail/fmea-analyza-pricin-vad-a-jejich-nasledku-a-plan-kontroly-a-rizeni-4/?form=1

Zde je "ochutnávka" školení - jak může téma vypadat ve Vaší firmě - příběh inspirovaný reálným kurzem ve výrobní společnosti.
„Nejsme firma dodávající do automobilového průmyslu, ale jako její ředitel společnosti jsem se rozhodl zavést metodu FMEA do naší společnosti. Slyšel jsem, že je to metoda, která umí pomoci předcházet vadám. Objednali jsme proto školení na toto téma pro 30 našich zaměstnanců. Pro tak velký počet jsme jej museli realizovat ve dvou termínech. Já se účastním již prvního termínu. Hlavně proto, abych věděl, jak bude vše probíhat. No a taky proto, abych se dozvěděl, jak FMEA vlastně funguje. Načetl jsem si spoustu teorie, ale do praktické aplikace bych se bez zaškolení nepustil.
Školení probíhá v penzionu zasazeném v krásném prostředí severočeské přírody. Společnost si objednala dvoudenní kurz, takže je dostatek času na teoretický základ i na praktickou ukázku přímo z prostředí firmy. Začínáme s desetiminutovým zpožděním. Někteří účastníci totiž hledali správnou cestu do penzionu. Pan ředitel je nerad, když někdo chodí pozdě a opozdilci jen těžko nachází omluvná slova. Atmosféra je trochu napjatá.
Některým kolegům nebylo lehké vysvětlit, proč po nich budu chtít používat v praxi nějakou novou metodu. Ale myslím, že lektor všechny přesvědčil trochu šokujícím videem o tom, že metoda FMEA je důležitým nástrojem pro prevenci vad, které by mohly stát i životy finálních zákazníků. Naučil nás také, jak můžeme odstranit naši provozní slepotu. V naší firmě je poměrně stabilní tým, což má své výhody. Ale na druhou stranu s provozní slepotou bojujeme ve výrobě dnes a denně a toto školení nám v tom boji může pomoci. Dopolední program rychle utekl, zatím to má spád.“
Oběd je připraven v restauraci penzionu, každý účastník si může vybrat z pěti nabízených jídel. Stejně jako občerstvení během školení, také polední menu je krásně nazdobeno a účastníci kurzu si nemohou chutnou kuchyni vynachválit. Po obědové pauze začínáme tentokrát včas, dali jsme si dostatečný prostor pro polední pauzu.
„Největším přínosem odpoledního programu byla revize hodnoticích tabulek, které jsem nechal zpracovat vedoucího technologie ještě před seminářem. Lektor definoval možnosti jejich úprav tak, aby byly použitelné přímo pro naši praxi. S takovým bodováním bychom měli předejít subjektivnímu hodnocení významu, výskytu a odhalitelnosti vad. Celkové pojetí semináře se mi líbí a zítra jsem zvědav na praktické příklady. Nebojím se, že by se kolegové do řešení nezapojili, protože i dnešní teoretická část byla díky lektorovi velice interaktivní.
Druhý den začínáme zopakováním nejdůležitějších teoretických bodů kreativní formou. Posluchači se tak rychle dostanou zpátky do tématu. Po včerejším napjatém úvodu je již atmosféra na školení velice přátelská, což je pro praktickou aplikaci metody FMEA dosti důležité.
„Jsem nadšený! Školení předčilo mé očekávání. Vyzkoušeli jsme si prakticky analýzu FMEA na našem procesu a lektor se nám snažil ukázat, jak správně schůzku FMEA moderovat. Poukázal taky na některé chyby, které se při moderování FMEA dělají. Ale hlavně – díky lektorovým dotazům během praktické ukázky jsme našli řešení na náš dlouhodobý problém. Ušetříme tak 100 000 Kč ročně! Na druhou stranu řešení nebylo tak těžké. Potvrzuje to fakt, že prostě doplácíme na naši provozní slepotu. Toto školení nám určitě otevře oči. Analýzu FMEA nebudeme používat jen u nových projektů, ale chci, abychom ji používali jako nástroj neustálého zlepšování. Investice do tohoto kurzu se už teď mnohonásobně vrátila. Lektor je profík. Přijdu se podívat i za týden na stejné téma pro druhou skupinu zaměstnanců.“